סמרתון 2022– 24-26 פברואר - תקנון תחרות 

   

דבר המארגנים: מרוץ הסמרתון ייערך ב-24-26.2.2022 בשמורות הטבע יטבתה, קטורה, נחלים גדולים, צוקי שיירות ומסיב אילת. צמיגי האופניים משאירים סימנים וחריצים (קוליסים) בקרקע, ופוגעים בקרום הביולוגי פגיעה לשנים, אשר משנה את ניקוז המים בשטח, פוגעת בבתי גידול של מכרסמים וזוחלים ומכערת את הנוף בפצעים לא טבעיים. לפיכך יש לרכוב אך ורק בשבילים וסינגלים מותרים ומסומנים, לא לחתוך בפניות ולקצר בסיבובים, לא לפתוח קווים חדשים שהם למעשה צלקות חדשות בטבע, ולשמור על הטבע למען דור העתיד.

תקנות:

 1. זכות ההשתתפות בתחרויות הרכיבה ״סמרתון״, ו״סמרתון חד יומי״ מותרת למי שנרשם, שילם, מופיע ברשימת המשתתפים והציג למארגנים:
  - תו ירוק.
  - טופס הצהרת בריאות ושחרור מאחריות חתום.
  - אישור רפואי ממכון מוכר לרפואת ספורט (בדיקה ארגומטרית, ניתן להציג במקומה כרטיס - חבר איגוד האופנים תחרותי לעונת 2022).
  - ביטוח תאונות אישיות המכסה רכיבת אופניים תחרותית.
  * רוכבי ״סמרתון חד יומי שבת 38 ק״מ״ לא נדרשים לבדיקה ארגומטרית ולביטוח.

 2. מסירת ערכת המשתתף והשתתפות תחת שם אחר אסורה בהחלט ומסכנת את הרוכב.

 3. חובת רכיבה עם מספר גב, מספר כידון (בגבו מודבק שבב מדידת הזמנים), שיימסרו בעת חלוקת ערכות המשתתף טרום האירוע.

 4. גיל מינימום להשתתפות באירוע סמרתון תלת יומי/חד-יומי: 18 (ילידי 2004 ומטה).
  * רוכבים תחרותיים בקבוצה עם מאמן מוסמך/חברי נבחרת ישראל מוזמנים לפנות אלינו לאישור חריג.
  גיל מינימום להשתתפות באירוע סמרתון חד-יומי שבת 38 ק״מ: 15 (ילידי 2007 ומטה).

 5. ההשתתפות בסמרתון (תלת יומי) היא בצוותים זוגיים בלבד. על שני בני הזוג לרכוב ביחד במהלך התחרות, לעבור בנקודות הביקורת ותחנות ההאכלה ביחד, ולהגיע יחד אל קו הסיום. הפרש זמן מקסימאלי מותר בין בני זוג: 120 שניות. זוגות שיפתחו פער גדול מהמותר ייפסלו.
  חריג לפער 120 שניות הוא במקטע היומי של תחרות ״מלך ההר/מלכת ההר״, שם  ניתן לרכוב בקצב אינדיבידואלי עד סוף העלייה. על הפרטנר הראשון שמגיע לסוף העלייה לחכות לפרטנר האיטי.
  ההשתתפות בתחרויות סמרתון חד יומי היא אינדיבידואלית.

 6. חובת מוכנות פיזית ומוכנות ציוד לאירוע. חובה על כל משתתף להגיע לאירוע כשהוא מוכן ומאומן לרמת הקושי של המסלול, אופיו ואורכו, ולאחר שהתנסה במסלולים ומרחקים דומים. חובה על כל משתתף להגיע לאירוע עם אופני הרים תקינים שנבדקו אצל מכונאי מקצועי טרום התחרות, ציוד רכיבה תקין ומטופל (צמיגים, גלגלים, בולמי זעזועים, קסדה, תיק גב וכולי). הפעלת רכב ניהול של המארגנים לחילוץ משתתף לא מאומן או ציוד לא מטופל שכשל, היא חוסר אחריות כלפי כל אחד ואחד מהמשתתפים שכן השקיעו באימונים ובציוד שלהם. מרתון מדברי ייקח אתכם ואת הציוד שלכם לקצה – היו מוכנים!

 7. ציוד חובה נדרש לרוכבים:

  • טלפון נייד אחד לפחות לכל זוג.
   בתחרויות החד-יומיות (אינדיבידואליות) חובת טלפון נייד לכל רוכב. מומלץ להשאיר את הטלפון הנייד כבוי, ולהדליקו רק במקרי חירום. מספר טלפון חירום ונוהל חירום מודפס על גב מספר הכידון.

  • קסדה מותאמת – חבישת קסדה היא חובה בכל עת.

  • מינימום 1.5 ליטר מים לכל רוכב (2 בקבוקים גדולים או תיק גב).

  • פנימית חלופית לכל רוכב.

  • לכל זוג: משאבה או מיכל CO2, ערכת תיקון תקרים, מפתח כל-בו (אלנים), מפתח שרשרת.

  • אנו ממליצים לרכוב במהלך המרתון עם אוזן חלופית למעביר האחורי (Derailleur Hanger).

רכבי החילוץ באירוע מיועדים לטפל בפגיעות פיזיות ובסכנת חיים, לא בחילוצים של תקלות טכניות. המארגנים לא מתחייבים לחלץ רוכבים מהשטח בשל תקלה טכנית.

 1. מסלולי הרכיבה אינם סטריליים, ולאורכם משתמשים אחרים: הולכי רגל, בעלי חיים (גמלים), רוכבים אחרים, כלי רכב מוטוריים. יש לתת זכות קדימה להולכי רגל, ולהישמר מכלי רכב, במיוחד בסיבובים עיוורים בהם יש להיצמד לימין ולהיזהר מתנועה נגדית.

 1. במקרה חירום בריאותי או טכני יש להודיע למארגנים בסדר הבא (במידה וסעיף 1 לא מתאפשר לעבור לסעיף 2 וכן הלאה):

1. דרך מספר החירום שמופיע על לוחית המשתתף – 0534249181.

2. דרך מרשלים ורכבי ניהול לאורך המסלול.

3. לחפש נקודת קליטה, להתקשר 101, לשלוח מיקום עצמי בוואטסאפ.

 1. . ביגוד: חובה לרכוב עם חולצה בעלת שרוולים. על שני הרוכבים בכל צוות ללבוש חולצה זהה בכל סטייג׳.

 1. אסור השימוש באוזניות ובנגני מוזיקה! משתתף הרוכב עם אוזנייה או אוזניות מסכן את בטיחותם של הרוכבים האחרים ואת עצמו, ויורחק מהתחרות.

כללי התנהגות בתחרות

 1. יש להישמע להוראות מנהלת התחרות: שופטים; מרשלים; מארגנים; רכבי ניהול וחילוץ, צוות רפואי, צבא ומשטרה. משתתף שלא ימלא אחר ההוראות ייפסל.

 1. המארגנים שומרים לעצמם את הזכות למנוע ממשתתף את הזכות להמשיך במרוץ במידה והמארגנים יגיעו למסקנה כי המשתתף מצוי בסכנה בטיחותית ו/או בריאותית מסיבה כלשהי.

 1. משתתף שייתפס משליך פסולת במסלול ייפסל! אין להשאיר פסולת משום סוג בשטח ובמסלולי התחרות. כל משתתף חייב לאסוף ולסחוב בכיסיו כל פסולת שהוא מייצר. בנקודות הביקורת שיחלקו מזון יהיו מתקנים לאיסוף אשפה – אנא השתמשו בהם.

 1. יש לשמור על התנהגות ספורטיבית לאורך כל התחרות (בפרט, ובחיים בכלל). משתתף שיחרוג מכללי ההתנהגות הספורטיבית והנאותה כלפי שופטים ומרשלים, מתחרים אחרים או כלפי משתמשי שטח אחרים (הולכי רגל; רוכבים מטיילים; רכבי שטח וכולי) ייפסל. דוגמאות להתנהגות לא ספורטיבית: עקיפה אלימה, קללות; דחיפות; מניעת עקיפה; התנהגות המסכנת אחרים.
  רוכבים שיסכנו רוכבים אחרים אותם ניסו לעקוף ייפסלו.

 1. במקטעי המסלול בהם אפשרויות העקיפה מוגבלות (סינגלטרקים), על הרוכב האיטי לפנות את  הנתיב לרוכב מהיר יותר שמגיע מאחור ומבקש לעקוף. על הרוכב המהיר להודיע על הגעתו, לבקש מתן עקיפה, ולעקוף בצורה בטיחותית שלא תסכן רוכבים אחרים ואת עצמו, בהתאם לתנאי הדרך.  על הרוכב האיטי לפנות את השביל, מבלי לסכן עצמו, גם אם זה אומר שהוא צריך לפנות את הסינגלטרק לרגע.
  צוות הסמרתון ממליץ להיות רוכבים מכבדים ואוהבי אדם באשר הינכם, גם במהלך תחרות. להגיד בתחרות לרוכב שאתה מעכב ונמצא מאחוריך ״חכה שהסינגל ייגמר ואוכל לפנות לך״, כשרוב הסמרתון מתנהל בסינגלטרקים, זה כמו לא לפנות את הסינגל ולתקוע לו את המירוץ. אם הוא יותר מהיר, וותרו על עצמכם לרגע ופנו לו את הסינגל.

 1. משתתף שנאלץ לפרוש מהמרוץ מסיבה כלשהי ידווח לצוות המרוץ (מרשלים, צוות רפואי, מנהלי מסלול, צלמים) בעל פה או בטלפון וימתין להנחיות מהם. משתתפים שיעזבו את המסלול ללא הודעה למארגנים יחויבו בהוצאות צוותי החיפוש שיוזנקו לחפשם.

 1. סימון המסלול: המסלולים מסומנים לכל אורכם בחיצים, שלטים וסרטי סימון. אין לסטות מהדרך המסומנת. בכל צומת יש להאט ולחפש את הסימון הרשמי של מארגני התחרות: ישר, קדימה או שמאלה. אין לפנות בצומת אם לא ראיתם חץ המורה לעשות כך. ברירת המחדל בצומת לא מסומנת היא להמשיך ישר. נתיב המסלול מסומן על ידי חיצים בגודל A4 רקע כתום וחץ שחור, ראו תמונות. החיצים יהיו מימין לנתיב הרכיבה המסומן, למעט פנייה ימינה, בה החיצים יהיו בצד השמאלי של הפנייה/עיקול.

תמונה שמכילה טקסט, כתום, שלט, נצבע

התיאור נוצר באופן אוטומטי  תמונה שמכילה טקסט, כתום, אדום, מבריק

התיאור נוצר באופן אוטומטי  תמונה שמכילה טקסט, כתום, חוץ, אדום

התיאור נוצר באופן אוטומטי

    המשיכו ישר                        פנו שמאלה                                           פנו ימינה

המקומות המסוכנים במסלול מסומנים בחיצים אדומים על רקע לבן, הפונים מטה. במפגש עם חץ אדום יש להאט מיידית, להרים מבט לפנים, להתרחק מהמכשול המסומן ולתת תשומת לב מרבית להמשך הדרך. במידה ויש ספק ביכולתך לרכוב את המקטע יש לעבור אותו להליכה.

תמונה שמכילה טקסט, שלג, שלט, אדום

התיאור נוצר באופן אוטומטי

חץ אדום במסלול: זהירות! סכנה לפניך! יש להאט!

לפני ירידה טכנית מסוכנת ארוכה יוצבו שלטים גדולים ״זהירות ירידה מסוכנת״ בשני צידי הכניסה לירידה. יש להתייחס לכל הירידה כמסוכנת עד סופה!

 1. קטגוריות

סמרתון / סמרתון חד יומי

 • נשים - שתי בנות הזוג, או הצעירה מביניהן, בגיל 18-39, ילידות שנת 2004-1983.

 • נשים מאסטרס - שתי בנות הזוג, או הצעירה מביניהן, בגיל 40 ומעלה, ילידות שנת 1982 וקודם לכן.

 • מעורב - רוכבת ורוכב, ללא קטגוריות גיל.

 • גברים - שני בני הזוג, או הצעיר מביניהם, בגיל 18-39, ילידי שנת 2004-1983.

 • גברים מאסטרס - שני בני הזוג, או הצעיר מביניהם, בגיל 40-49, ילידי שנת 1982-1973.

 • גברים גרנד מאסטרס - שני בני הזוג או הצעיר מביניהם בגיל 50-59, ילידי שנת 1963-1972 או קודם לכן.

 • גברים סופר גראנד מאסטרס - שני בני הזוג או הצעיר מביניהם בגיל 60 ומעלה, ילידי שנת 1962 או קודם לכן.

סמרתון חד-יומי חשמלי

בסטייג׳ 1 (24.2) ובסטייג׳ 3 (26.2) נקיים מקצה תחרותי לאופניים חשמליים. המקצה יוזנק כחצי שעה לאחר הזינוק הרגיל. קטגוריות תחרותיות:

 • גברים (ללא קטגוריות גיל)

 • נשים (ללא קטגוריות גיל)

סמרתון חד-יומי בינוני 40 ק״מ

 • נערים/נערות 15-16.

 • נוער 17-18 בנות ובנים.

 • נשים/גברים 19-29.

 • נשים/גברים 30-39.

 • נשים/גברים 40-49.

 • נשים/גברים 50-59.

 • נשים/גברים 60+

 • גיל המשתתף מחושב לפי השנה הקלנדארית, קרי יחושב לפי שנת הלידה בלבד (מבלי להתחשב ביום ובחודש). לדוגמה, גם משתתף שנולד בינואר 1980 וגם משתתף שנולד בסוף דצמבר באותה שנה, הם בני 42 לצורך חישוב הקטגוריה.

 • הקטגוריה נקבעת עפ"י שנת הלידה של הרוכב הצעיר מבין השנים.

 • קטגוריה תיפתח עם מספר מינימלי של 5 זוגות משתתפים (למעט בסמרתון חד-יומי). במידה ובקטגוריה לא יהיה מספר משתתפים מינימלי, המשתתפים יאוחדו עם הקטגוריה הסמוכה.

 • קטגוריות סופיות רשמיות יפורסמו עם תום ההרשמה לאירוע ויתעדכנו לקראת המרוץ ע"י מודדי הזמנים.

 1.   תוצאות ודירוגים

בכפוף לתקנות הקורונה, טקסי המנצחים בסמרתון ייערכו בהשתתפות המנצחים, שופטים וצלמים בלבד, בסמוך לקו הסיום, כשעה (60 דקות) לאחר הגעת הצוות המנצח בכל קטגוריה. במידה וחלק מרוכבי הפודיום (מקומות שניים ושלישים) לא יגיעו בחלון הזמן הזה, הטקס ייערך בלעדיהם והמדליות או הגביעים שלהם ייאספו על ידם מהמארגנים.
פודיום יומי ייערך לכל קטגוריה בסוף כל סטייג׳ (נשים, נשים מאסטרס, מעורב, גברים, גברים מאסטרס, גברים גראנד מסטרס, גברים סופר גראנד מסטרס).
פודיום מובילים/מצטבר/מנצחים כללים בכל קטגוריה מאלו שצוינו לעיל ייערך בסוף הסטייג׳ השלישי והאחרון בסמרתון.
חולצות מוביל יוענקו בסוף כל סטייג׳ למובילי כל קטגוריה בסמרתון.
בסוף כל סטייג׳ ייערך טקס מלכת ומלך ההר של GARMIN/OAKLEY.
בסוף כל סטייג׳ ייערכו טקסי הסיום של סמרתון חד-יומי.
* טקסי הסיום ייערכו בסמוך לקו הסיום של כל סטייג׳ החל מהשעות 12:30 (חמישי ושישי), או החל מ-12:00 (בשבת) .

 1. מדידת הזמנים בתחרות היא זוגית: הזמן המחושב לכל זוג הוא הזמן בו בן הזוג האיטי יותר חוצה את שטיח הסיום.

 1. לכל משתתף יימדד זמן אישי וזמן אקדח. הזמן הקובע לדירוגים במקצים הוא זמן האקדח.

 1. השיפוט בתחרות באחריות איגוד האופניים.

 1. זמני גג (Cut Off Time) - לא סופיים!

סטייג' 1 - יום חמישי 24.2.2022, יש להגיע לתחנת הרענון השניה בק"מ ה-40, עד 12:00 (3:30 שעות מהזינוק, קצב ממוצע של 11.5 קמ"ש).

סטייג' 2 - יום שישי 25.2.2022: יש להגיע לתחנת הרענון השניה בק"מ ה-57, עד 12:30 (5 שעות מהזינוק, קצב ממוצע של 11.5 קמ"ש).

סטייג' 3 -  יום שבת 26.2.2022: יש להגיע לתחנת הרענון השניה בק"מ ה-42, עד 11:40 (3 שעות ו-40 דקות מהזינוק, קצב ממוצע של 11.5 קמ"ש).

רוכבים שיגיעו לנקודות האמורות באיחור יועלו לרכב ההפקה ויפונו מהשטח, ברכות ובאהבה