סמרתון 2022

סמרתון הוא מרתון אופני הרים מדברי שחוגג ב-2022 את מהדורתו השמינית. זהו אחד ממרוצי השלבים (Stage Races) היחודיים והיפים בעולם. באמצע פברואר, כשהחורף בשיאו והמדבר פורח, רוכבים מכל העולם נהנים ממזג אוויר מושלם ואיזון מופלא בין אווירה מדברית משוחררת לרכיבה קשוחה על סינגלים ונאקבים עתיקים ששורטטו במהלך ההיסטוריה על ידי שיירות גמלים, והותאמו לרוכבי אופניים ע"י חבורת מתכננים ובנאים מהטובים בעולם. הסמרתון, מרתון אופני הרים שיזמו אנשי האופניים של קיבוץ סמר (שגם אירחו את האירוע בשנתיים הראשונות) ביחד עם חברת ״עז הרים הדרכות והפקות״ הוא אירוע שבבסיסו תחרות אופניים מקצועית בת שלושה סטייג׳ים (שלבים, ימי רכיבה) המרכזת מדי שנה את טובי הרוכבים בארץ, ואם הקורונה מנמיכה ראשה גם רוכבים בינלאומיים בעלי שיעור קומה, המגיעים ארצה כדי להעמיס קילומטרים איכותיים ברגליים לפתיחת העונה התחרותית במזג אוויר מופלא ובתנאי רכיבה שאפשר לראות רק בחלומות בפברואר באירופה ובצפון אמריקה.
לצד הסמרתון המלא, מירוצי הסמרתון החד-יומיים מאפשרים לרוכבים מדרגת כניסה פשוטה יותר מבחינת הקילומטראז׳ המצטבר, מבחינת הזמן הנדרש להתאמן מחוץ לעבודה, לבית ולמשפחה וגם מבחינת עלויות. בכל אחד מימי התחרות נפתחת אופציית השתתפות חד-יומית, לרכיבה אינדיבידואלית של הסטייג׳ המלא, ובשבת בה ננעל האירוע מתקיים גם מקצה מקוצר באורך 38 ק״מ בלבד. הסטייג׳ של שבת הוא מסיבת סינגלים מהממת חושים ומפרקת רגליים,הכוללת את המיטב שיש לפארק תמנע להציע, ובסיומה מתקיים הפנינג גדול בחניון האגם בתמנע למבקרים, משפחות וילדים.

הסמרתון הוא הפקה משותפת של המועצה האזורית חבל אילות, החברה הכלכלית לפיתוח התיירות בחבל אילות בע״מ, חברת ״עז הרים הדרכות והפקות״, פארק תמנע ויישובי חבל אילות: יהל, קטורה, סמר, אליפז, שיטים. המנוע שדחף את האירוע כמנוע צמיחה לתיירות הספורט במרחב, ולשיווקו כפנינת אאוטדור בארץ ובעולם הוא ״סמר בייק אדבנצ׳רס״, שבשנים האחרונות אחראית למהות הסמרתון - שבילי הרכיבה מהיפים והזורמים בעולם, שנבנו בלב סביבה קשה ועוינת - המדבר.  לחזון התחרות התגייסו נותני חסות רבים, וביניהם: חברת מצמן את מרוץ ומותג הדגל שלה, אופני Specialized, חברת רונלייט יבואנית מכשירי גרמין וטאקס, פארק תמנע, משרד התיירות, משרד התרבות והספורט, הערבה הדרומית, TCH ,Bike.co.il, Oakley, Sponser, Joe's No Flats, Shimano Israel, Jinga